Zdravie

Ako si poradiť s vnútornými hemoroidmi?

Je až prekvapivé, koľko ľudí sa trápi s hemoroidmi. Je to pomerne háklivá téma, veľa ľudí sa hanbí tento problém riešiť a čakajú, že to prejde samo. Opak je však pravdou a je veľmi dôležité, zájsť s tým k lekárovi a či už sa jedná o vnútorné hemoroidy alebo vonkajšie hemoroidy, treba to určite čím skôr riešiť, aby sme si to ešte viac nezhoršili.

Ako zistíme, že sa jedná o hemoroidy?

Vnútorné hemoroidy si vyžadujú liečbu
Príznaky vnútorných hemoroidov

Ak pociťujete niektorý z doleuvedených príznakov, je pravdepodobné, že sa jedná o hemoroidy a to svrbenie konečníka, opuch konečníka, bolesti hrčky, pocit vonkajšieho alebo vnútorného tlaku či prípadne krvácanie. Ako sme už spomínali, existujú dva typy hemoroidov, vonkajšie a vnútorné, no obidvoje vznikajú pri nadmernom tlaku na žily v konečníku. Zo začiatku sú vnútorné hemoroidy väčšinou nebolestivé, no v neskoršom štádiu sa už objavuje bolesť. Vnútorné hemoroidy sa väčšinou liečia lokálne. Vo svete sa najčastejšie liečia pomocou použitia gumového krúžku na stoku hemoroidného uzlíka, ktorý zamedzí prítok krvi. Zlatá žila tak odumrie a odpadne. Tento spôsob je možné vykonávať ambulantne, čo je výhodou, nemusíte čerpať PN. Taktiež môžete vnútorné hemoroidy liečiť aplikáciou mastí, krémov a aj sedacími kúpeľmi. Sedacie kúpele z dubovej kôry, aloe vera, pagaštanu konského alebo harmančeka spolu s pitím čajov z uvedených prírodných produktov vie zásadne zmierniť nepríjemné príznaky. Väčšina krémov má protizápalový účinok a obsahuje liečivé látky, ktoré  zmierňujú zápal a zlepšujú funkciu ciev v konečníku. Pomáha aj zmena stravovania a životného štýlu, zvýšený prísun tekutín, strava bohatá na vlákninu, čím odchádza k zmäknutiu stolice a zľahčenie jej vylučovania.

Vláknina je zásadná pri liečbe hemoroidov

V stravovaní by sme sa teda mali zamerať na vyšší príjem vlákniny. V lekárni môžete zakúpiť prípravky s obsahom vlákniny, ideálne však je, ak ju viete prijať v klasickej strave. Bohatým zdrojom prospešnej vlákniny sú celozrnné potraviny, zelenina, ovocie a strukoviny. Pomôcť si viete aj voľnopredajnými liekmi, ktoré obsahujú hesperidín, diosmín alebo flavonoidov, ktoré pri dlhodobom užívaní posilňujú vonkajšie cievy a zlepšujú celkový stav. Vyhýbajte sa aj dlhému státiu, častému požívaniu alkoholu, nevhodnej strave a v prípade, že máte sedavé zamestnanie, určite dbajte na zvýšený pohybový režim. Ak hľadáte účinnú pomoc, skúste kliknúť na https://www.proctocare.sk.