Zdravie

Atopická dermatitída postihuje predovšetkým najcitlivejšiu pokožku novorodeniatok

Asi na planéte neexistuje úplne zdravý človek. Niektorí ľudia sa s chorobami narodia, iní ich získajú počas svojho života. Spôsobov ako sa ich zbaviť a vyliečiť je veľa, no nie všetky zaberajú a sú vhodné pre každého. Preto mnoho ľudí doslova tápa aký liek je najvhodnejší práve na ich chorobu. Bohužiaľ sú ochorenia s ktorými sa pacienti trápia celý život, ich prejavy sa v priebehu rokov menia, no mnohé sa nedajú úplne odstrániť. Medzi ne patrí aj atopická dermatitída. Je to kožné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým malé deti, väčšina z nich sa rokmi vylieči, no pre niektorých je to ochorenie na celý život.

Krémy, ktoré upokoja vašu svrbiacu pokožku

Atopická dermatitída a jej prejavy
Vznik atopickej dermatitídy

Príčina atopickej dermatitídy doteraz nie je úplne jasná. Odhaduje sa, že je toto ochorenie spôsobené predovšetkým genetickou predispozíciou. Pričom sa vyskytuje najmä u ľudí, ktorý trpia astmou, či rôznymi druhmi alergií. V poslednom období sa eviduje zvýšenie výskytu atopickej dermatitídy, v dôsledku nárastu znečistenia ovzdušia. Toto ochorenie sa prejavuje predovšetkým pnutím pokožky a extrémnym svrbením . V podstate ide o poruchu pokožky, ktorá nie je schopná vylučovať mazovú vrstvu, ktorá telo chráni. Takto obnažená pokožka je vystavená rôznym alergénom, ktoré sa nachádzajú v okolí a oslabený imunitný systém na nich reaguje práve spomínaným svrbením či mokvaním.  Najväčší výskyt atopickej dermatitídy je u bábätiek. Trápi ich predovšetkým šupinatá pokožka a červené škvrny, najmä v oblasti tváre. S pribúdajúcim vekom sa môže toto ochorenie rozšíriť do lakťových ohybov na krku, zápästiach či lakťov. Svrbiaca pokožka musí byť vhodne ošetrovaná, aby pacient pocítil úľavu a nedostal sa do začarovaného kruhu, ktorým je škrabanie. Hoci škrabanie môže priniesť úľavu, je to iba krátkodobý pocit, ktorý so sebou môže priniesť aj poškodenie ďalších vrstiev pokožky, čo následne ekzém zhorší. Najvhodnejším riešením je pokožku čo najskôr upokojiť. Práve chýbajúci maz je dôležité pravidelne nahrádzať špeciálnymi masťami, ktoré zvýšia ochrannú vrstvu pokožky.

Zastavte pnutie vašej pokožky

Atopická dermatitída je ochorenie, ktoré by malo byť určite konzultované a liečené pod dohľadom kožného lekára, ktorý nasadí liečbu. V súčasnosti existuje veľké množstvo kvalitných krémov, ktoré krásne zvláčnia pokožku a prinesú jej úľavu. Ich výhodou je, že sú bežne dostupné, takže pacienti nemusia byť závislí iba od lekárskych predpisov. Ak chcete získať viac informácií o ochorení atopická dermatitída, odporúčame navštíviť internetovú stránku https://www.dadosens.sk/.