Cestovanie, Zdravie

Cestovanie vlakom zadarmo môžu využiť mladí ľudia i dôchodcovia

Vlaková doprava patrí medzi tie najpopulárnejšie zo všetkých. Oplatí sa najmä vtedy, ak dochádzate do väčších miest, v ktorých by ste sa v prípade dopravy vlastným autom určite nevyhli zápcham. Navyše sa pri ceste vlakom môžete venovať iným činnostiam ako šoférovaniu. Môžete si čítať svoju obľúbenú knihu či najnovšie správy, vzdelávať sa, telefonovať či pokojne aj raňajkovať. Niektoré vybrané skupiny obyvateľov majú dokonca nárok na cestovanie vlakom zadarmo. Môžu tak spojiť príjemné s užitočným a dopraviť sa zadarmo tam, kam potrebujú. Koho sa táto výhoda týka a čo musíte splniť, aby ste mohli využiť bezplatnú vlakovú dopravu? Čítajte ďalej.

Za štúdiom zadarmo

Cestovanie vlakom zadarmo za kultúrou
Doklady k cestovaniu vlakom zadarmo

Vzdelanie je nesmierne dôležité, no bohužiaľ nie každý má finančné prostriedky na to, aby si mohol dovoliť cestovať dennodenne do vybranej školy. Práve z tohto dôvodu v roku 2014 vstúpilo do platnosti rozhodnutie vlády SR o cestovaní vlakom zadarmo pre deti, žiakov a študentov do 26. roku života. Mladí ľudia sa následne delia do kategórií podľa veku. Prvou skupinou sú deti do 6 rokov, druhou žiaci od 6 do 15 rokov a poslednou skupinou sú študenti do 26 rokov. Zároveň platí, že nárok na cestovanie vlakom zadarmo nevzniká automaticky. Pred prvou jazdou je potrebné sa zaregistrovať v pokladnici Železničnej spoločnosti Slovensko. Urobiť tak môžete na ktorejkoľvek vybranej stanici, pričom vyplníte žiadosť a na základe nej vám potom pracovník vydá preukaz, ktorý vás oprávňuje na bezplatnú vlakovú dopravu. To však ešte stále nie je všetko. Pred cestou si nezabudnite vypýtať alebo vytlačiť v automate cestovný lístok na bezplatnú dopravu. 

Kto ďalší má nárok na bezplatnú vlakovú dopravu?

Poďme sa teraz pozrieť na ďalšie skupiny obyvateľstva, ktorí môžu cestovať vlakom zadarmo. Ide hlavne o dôchodcov do veku 62, ktorí poberajú dôchodok na základe zákona o sociálnom zabezpečení. Sem môžu patriť napríklad invalidní dôchodcovia alebo ľudia, ktorí sú v predčasnom starobnom dôchodku. Ďalej sem radíme dôchodcov nad 62 rokov. Zo strany štátu ide o snahu pomôcť týmto ľuďom finančne zvládnuť cestovanie za rodinou či k lekárovi. Hľadáte viac informácií o cestovaní vlakom zadarmo? V tom prípade neváhajte kliknúť na webovú stránku https://silverdium.sk/.