Drevo, Stavebníctvo

Aké vlastnosti by mala mať kvalitná farba na drevo do exteriéru?

Milujete drevo? Páči sa vám drevený záhradný nábytok, ktorý dokáže zútulniť každú záhradu? Máte svoj dom obkolesený krásnym dreveným plotom? Drevo je nádherný materiál priamo z prírody. Jeho nevýhodou však je, že pokiaľ sa oň nestaráme správne, podpíše sa na ňom zub času. Neošetrené drevo je totiž náchylné na vlhkosti či choroby a dokáže schátrať pomerne rýchlo. Tomuto by však mala zabrániť správna farba na drevo exterier. Poďte sa spolu s nami pozrieť, čo všetko trh ponúka a aký prípravok bude pre vaše drevo najlepší. 

Ponuka je široká

Farba na drevo exterier za dobrú cenu
Nanášanie farby na drevo do exteriéru

Ak ste už na internete hľadali inšpiráciu a rady na ošetrovanie dreva umiestneného v exteriéri, pravdepodobne vás prekvapil široký sortiment prípravkov. Okrem krycích farieb na drevo do exteriéru si môžete tiež vybrať spomedzi lazúr, olejov, lakov a podobne. Každý z týchto prípravkov sa vyznačuje inými vlastnosťami. Pokiaľ je napríklad vaše drevo neustále vystavované vlhkosti, ideálne je použiť olej, ktorý sa dokáže vsiaknuť dovnútra a následne by ste ho mali natrieť ešte lakom, ktorý zase vytvorí nepriechodnú vrstvu na dreve. Ak sa rozhodnete pre kryciu farbu na drevo do exteriéru, takisto by ste mali ešte použiť olej alebo lazúru ako podkladovú vrstvu. Farba sa totiž sama o sebe nedokáže dostať dovnútra dreva. Vyživí ho teda iba zvonku. Pokiaľ sa drevo neošetruje pravidelne, po čase ho napadnú drevokazné organizmy. Drevo je potom už nezvratne poškodené a nie je možné prinavrátiť jeho pôvodné vlastnosti. 

Farba na drevo do exteriéru by sa mala ľahko nanášať

Ak sa chystáte ošetriť svoje drevo, vždy ho predtým dobre očistite navlhčenou handrou. Následne aplikujte farbu na drevo do exteriéru prostredníctvom štetca. Farba by sa mala dať ľahko natierať. Pokiaľ máte olej alebo lazúru, bude stačiť jedna vrstva. Pokiaľ však aplikujete kryciu farbu, môže sa stať, že jedna vrstva stačiť nebude. Náter začne po čase strácať svoju silu a preto je potrebné opakovať ho pravidelne. Odporúčame drevo natierať na jar po zime a na jeseň pred zimou. Môžete si byť istý, že tak svojmu drevu dodáte všetko, čo potrebuje. Všetko o farbách na drevo do exteriéru sa dozviete na webovej stránke https://carodreva.sk/.