Zdravie

Kolonoskopia – čo by ste o nej mali vedieť?

Kolonoskopia je lekárske vyšetrenie, ktoré ľudia podstupujú zriedkavejšie než vyšetrenie u zubára alebo u všeobecného lekára. I keď nejde o tak známe vyšetrenie, je veľmi podstatné a jeho dôležitosť netreba v žiadnom prípade podceňovať. O aké vyšetrenie vlastne ide? Kolonoskopia je lekárske vyšetrenie, ktoré sa týka hrubého čreva. Práve vďaka kolonoskopii je možné predísť vzniku vážnych zdravotných komplikácií, respektíve je možné ich vyriešiť včas. Môže ísť napríklad o výskyt polypov v hrubom čreve, ktoré pokiaľ sú včas odstránené, pacient môže predísť vzniku rakoviny hrubého čreva. Práve z tohto dôvodu je dôležité, aby kolonoskopia a jej podstata neboli podceňované. 

V akom prípade je vhodný čas na kolonoskopiu?

Bezbolestná kolonoskopia
Čas na kolonoskopiu

Kolonoskopické vyšetrenie by ste mali jednoznačne podstúpiť v prípade, že vo vašej rodine bolo zaznamenaných niekoľko prípadov rakoviny hrubého čreva. Takéto ochorenie môže byť dedičné a pokiaľ sa jeho príznaky vďaka kolonoskopii odhalia včas, vzniku rakoviny môžete predísť. Vhodný čas na kolonoskopiu je aj v prípade, že vás trápia časté bolesti žalúdka alebo v prípade, že ste spozorovali problémy s trávením. Vďaka kolonoskopii môže byť odhalená príčina týchto problémov a následne bude možné váš zdravotný problém vďaka vhodnej liečbe odstrániť. Dôležité je takéto vyšetrenie neodkladať a navštíviť lekára včas. 

Čo môžete od kolonoskopie očakávať

Je prirodzené, že pred kolonoskopickým vyšetrením budete mať obavy, pokiaľ ste na takomto vyšetrení nikdy neboli. Pokiaľ sa však lepšie oboznámite s tým, čo takéto vyšetrenie obnáša, budete vedieť, čo môžete očakávať a počas vyšetrenia vás tak nič neprekvapí. Kolonoskopia sa začína krátkym rozhovorom s lekárom, kedy mu pacient popíše, aký je jeho problém. Následne si ľahne na bok, pričom má telo zakryté plachtou z dôvodu zabezpečenia diskrétnosti. Pre kolonoskopické vyšetrenie je použitý kolonoskop. Ide o špeciálne vyvinutý prístroj, ktorý lekárovi umožní nahliadnuť do hrubého čreva pacienta. Zavedenie kolonoskopu do hrubého čreva nie je bolestivé. Vďaka kamere na kolonoskope je lekár schopný odhaliť možný zdravotný problém pacienta, na základe čoho dokáže vyhodnotiť vhodný postup liečby. Pokiaľ ste spozorovali problémy s trávením, trápia vás bolesti žalúdka alebo ste si vedomí toho, že vo vašej rodine sa vyskytla rakovina hrubého čreva, kontaktujte skúseného proktológa, ktorého nájdete na internetovej stránke https://www.proctocare.sk/