Stavebníctvo

Aké rozhodnutia je potrebné vykonať pred kúpou bazénu?

V dnešnej dobe bazén v našej záhrade už nepredstavuje zvláštnosť, akou bol v minulosti. Ešte niekoľko rokov dozadu bazén predstavoval akúsi známku luxusu a majetnosti. Dnes už ho nájdeme prakticky v každej druhej záhrade. Je to spôsobené jednak tým, že životná úroveň sa neustále posúva vopred, ale súčasne aj tým, že cena bazénov s rokmi postupne klesá. Predtým, než si však pôjdete kúpiť murovany bazen, zodpovedzte si niekoľko otázok. Poradíme vám, ako k výberu bazénu pristúpiť systematicky.

Kúpa bazéna nespočíva len vo vašom rozhodnutí

Murovany bazen a vírivka
Kúpa murovaného bazéna

Ak ste sa rozhodli kúpiť si bazén, pravdepodobne ste na dobrej ceste ho získať. Dôležité však je, aby ste učinili všetky správne rozhodnutia, ktorých výsledkom bude vaša spokojnosť. Otázku, ktorú určite budete riešiť je to, aký typ bazénu si zadovážiť. Na výber máme z dvoch základných druhov, a to z nadzemných alebo zo zapustených bazénov. Základný rozdiel spočíva v umiestnení bazéna. Nadzemný bazén sa nachádza nad zemou, podzemný je zase umiestnený priamo do zeme. Ďalším rozhodujúcim parametrom je aj materiál, z akého je bazén zhotovený. Na výber máme z rôznych druhov materiálu, pričom za najpoužívanejšie možno považovať plast, sklolaminát, betón alebo nerez. Spomínané materiály sa zaraďujú medzi tie najkvalitnejšie. Každý zo spomenutých materiálov má svoje výhody, avšak aj nevýhody. Rozdiel však spočíva v tom, ako sa na ne človek pozerá. Dôležitou vecou ostávajú aj doplnky k bazénu. Existuje ich mnoho. Medzi tie základné možno zaradiť svetlá, vďaka ktorým bude bazén dostatočne osvetlený aj večer. Ďalšou dôležitou súčasťou sú schodíky, pomocou ktorých budete vchádzať do bazéna a súčasne z neho aj vychádzať. Práve schodíky predstavujú dôležitý bezpečnostný prvok, preto si na ich výbere dajte záležať. Dokážete tak ochrániť vaše zdravie. Nemenej dôležité sú napríklad aj lehátka, kde si budete môcť oddýchnuť a vychutnať slnečné lúče. Prípadne sa môžete rozhodnúť aj pre iný spôsob, pomocou ktorého bude odpočívať.

Prečo je výber bazéna dôležitý?

Bazén predstavuje investíciu. Od toho, aký materiál si vyberiete závisí aj to, aká rozsiahla bude investícia. Preto si dobre zvážte, o aký typ bazéna máte záujem. Od toho budú závisieť aj finančné prostriedky a ich výška, ktorú budete potrebovať.