Podnikanie

Podnikovým informačný systém ako súčasť optimalizácie podnikových procesov

Ešte v minulom storočí manažéri firiem ani nezavadili o počítač, no dnes sú už počítačové technológie súčasťou každej firmy. Doba a vývoj ide dopredu extrémnou rýchlosťou, a preto sa nie je čomu čudovať, že informačné technológie tvoria podstatu celej firmy a podnikania. Podnikový informačný systém má za úlohu optimalizovať podnikové procesy a vniesť do podnikania poriadok. Musí byť však navrhnutý a využívaný efektívne. Aké sú jeho hlavné výhody a na čo si dať pozor pri jeho výbere?

Aké sú hlavné výhody podnikového informačného systému?

Podnikový informačný systém je už štandard
Výhody podnikového informačného systému

Podnikový informačný systém (ERP systém, Enterprise Resource Planning) môžeme charakterizovať ako software, ktorý zahŕňa všetky podstatné informácie o fungovaní firmy. Pre zamestnancov firmy je preto jednoduchšie si informácie vyhľadať, spracovať a posunúť ďalším zložkám vo firme. Súčasťou každého ERP systému sú údaje o svojich zamestnancoch, čiže personalistika, ďalej účtovníctvo a financie, skladové zásoby, logistika a podobne. Vývoju podnikových informačných systémov sa v súčasnosti venuje mnoho firiem. Každá z nich vám ponúkne vytvorenie podnikového informačného systému na mieru. Výsledkom by malo byť navýšenie výnosov a zníženie nákladov na jednotlivé zložky vo firme (administratíva, logistika a podobne). S tým samozrejme súvisí zníženie počtu zamestnancov, optimalizácia výrobného procesu a jednoduchšie spracovávanie objednávok.

Miera spokojnosti po implementácii podnikového informačného systému

Výskumy a spätný pohľad na zavedenie ERP systémov vo firmách realizované v rokoch 2000 až 2010 nasvedčujú, že očakávania, s ktorými firmy išli do implementovania ERP systému do firmy neboli naplnené. Tu sa treba samozrejme zamyslieť nad tým, prečo je to tak. Zlyhala samotná firma alebo firma, ktorá pripravovala podnikový informačný systém? O neúspešných ERP systémoch nenájdete veľa informácií, a tak je potrebné, aby bola vaša firma na takýto zásadný krok pripravená. Počítajte s tým, že pri implementácii bude váš podnik na niekoľko dní spomalený, v niektorých prípadoch úplne vyradený z prevádzky. Ešte predtým si však urobte prieskum trhu a dobre si zvážte, ktorú firmu oslovíte na vytvorenie vášho podnikového informačného systému. Od toho totiž môže závisieť budúcnosť vašej firmy.

Zavedenie podnikového informačného systému do firmy sa dnes považuje za strategický krok dopredu. Navštívte našu internetovú stránku http://industry4.sk/ a zistite o ERP systémoch oveľa viac!