Podnikanie, Produkty a služby

Bez dobrého biznis plánu sa v podnikaní nepohnete

Ak ste nováčikom vo svete biznisu, pravdepodobne ešte netušíte, čo všetko na vás čaká. Ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným a ani v podnikaní tomu nie je inak. Úspešný štart ešte neznamená, že sa vám bude dariť aj v budúcnosti. Podstatné je nepoľaviť a vždy mať dobrý plán, ako ďalej. Dôležité je napríklad premyslieť si, čomu sa budete venovať, ako bude vaše podnikanie vyzerať a čo bude jeho cieľom. A presne na to slúži biznis plán. Ak ho považujete za zbytočnosť, v nasledujúcich riadkoch vás presvedčíme, že tomu tak v žiadnom prípade nie je. 

Kedy je biznis plán nutnosť? 

Biznis plán zvýši efektivitu firmy
Možnosti vypracovania biznis plánu

V podstate sa do podnikania môžete pustiť aj bez toho, aby ste vytvorili podnikateľský plán. To však iba v prípade, že máte dostatok kapitálu na jeho založenie a rozvoj. Biznis plán je totiž nutnosťou vtedy, ak budete svoje podnikanie financovať prostredníctvom úveru alebo kapitálu od investora. Každý, kto do vášho biznisu niečo vloží, bude chcieť logicky vedieť, čoho sa vaša činnosť bude týkať, či je schopná ziskovosti, ako sa jej bude dariť a podobne. Úlohou biznis plánu je práve týmto subjektom a osobám predstaviť to, čo budete robiť. Predmet podnikania, cieľ podnikania, stručná charakteristika, výpočty a analýzy, marketing – to všetko je len malá časť z toho, čo by mal skutočne dobrý biznis plán obsahovať. Na jeho zostavenie si nechajte čas. Čím je premyslenejší, tým lepšie pre vás. Podnikateľský plán musí potenciálneho investora osloviť natoľko, že bude ochotný poskytnúť vám potrebný kapitál. A to už je dosť veľká motivácia na jeho zostavenie, čo myslíte?

Vyhnite sa základným chybám

Najväčšou chybou začínajúcich podnikateľov je to, že biznis plán neberú až tak vážne, ako by mali. V každom prípade sa vyhnite skresľovaniu informácií a výsledkov z prieskumov, gramatickým chybám či príliš dlhým a nezáživným úsekom. Biznis plán musí byť dlhý tak akurát, mal by obsahovať všetko podstatné a hlavne by mal vychádzať z reality. Ak chcete silou mocou získať od investora kapitál, no vaše podnikanie nemáte dobre premyslené, doplatíte na to iba vy sami. Hľadáte inšpiráciu na biznis plán? V tom prípade kliknite na webovú stránku https://marekstraka.com/.