Káva

Ako začíname ráno so zrnkovou kávou

Predstava vône čerstvo uvarenej kávy nás mnohých dokáže vyhnať ráno z postele. Tá nezameniteľná vôňa a chuť nám pomôže správne sa naštartovať do nového dňa. Za povzbudivé účinky kávy môže kofeín, ktorý sa v nej nachádza. Medzi ďalšie pozitívne účinky kávy patrí obsah antioxidantov, ktoré priaznivo ovplyvňujú náš organizmus. No praví milovníci kávy vedia, že ju pijú pre pôžitok, ktorý majú  pri jej popíjaní. Negatívne účinky má káva vtedy, ak ju pijeme v nadmernom množstve. Maximálna hodnota príjmu kofeínu za deň je 400mg. Nemusíme mať obavy, ak si doprajeme denne max. 3 šálky kvalitnej kávy. Atribúty najvyššej kvality má čerstvo pražená zrnková káva.

Káva v kaviarni

Áno, ísť na kávu do kaviarne má svoje nezameniteľné čaro. Vraj každý Austrálčan začína svoje ráno vo svojej obľúbenej kaviarni pri šálke dobrej kávy. Až potom ide do práce. V kaviarňach sa káva pripravuje v automatických kávovaroch. Príprava spočíva pomletím praženej zrnkovej kávy. Samozrejmosťou je výber druhu kávy. Kávu rozlišujem podľa pôvodu, teda kde bola vypestovaná, podľa intenzity a chuti. Chuť môže byť orieškovo korenistá, sladkastá alebo s čokoládovou príchuťou.  Medzi 2 najznámejšie druhy kávy, teda kávovníkov, z ktorých sa káva vyrába, patrí arabica a robusta. Najmä arabica je pre svoju lahodnú chuť vyhľadávaným druhom.

Káva doma

Šálka zrnkovej kávyVäčšina Slovákov je naučená piť svoju rannú kávu doma, alebo až v práci. Čas ísť si vychutnať kávu do kaviarne mávame obvykle až podvečer. S pomocou kávovaru a kvalitnej zrnkovej kávy si aj doma dokážeme pripraviť kávu, ktorá bude chutiť ako od profesionálneho baristu. Postup nie je náročný a príprava trvá pár minút. Vychutnávanie si svojej rannej kávy doma má tiež svoje výhody. Nielenže si ukradneme chvíľku času pri káve pre seba a svojho partnera, ale doma pripravená káva môže byť rovnako chutná ako z kaviarne a pritom ekonomicky výhodnejšia.  

Ak patríte aj vy medzi kávových gurmánov, ktorí vyhľadávajú kvalitnú kávu, skúste navštíviť stránku www.segafredo-zanetti.sk. Nájdete tu nielen veľa informácii o káve ako takej, ale aj postup, ako si správne pripraviť kávu doma a tiež bohatú ponuku certifikovaných a prémiových káv.